Cell Culture Microplates
- (1)
- (12)
- (1)
- (36)
- (6)
- (4)
- (5)
- (15)
- (1)
- (8)
- (1)
- (23)
- (1)
- (311)
- (3)
- (1)
- (48)
- (75)
- (33)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (5)
- (4)
- (1)
- (155)
- (7)
- (11)
- (1)
- (25)
- (1)
- (4)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (96)
- (26)
- (5)
- (5)
- (40)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (12)
- (26)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (131)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Greiner Bio-One CELLSTAR 96-well, Cell Culture-Treated, U-Shaped-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Clear; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Greiner Bio-One CELLCOAT™ μClear™ 96-well, Poly-D Lysine-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Black, Clear Bottom; Sterility:Non-sterile; Lid:With Lid
Greiner Bio-One CELLSTAR 96-well, Cell Repellent-Treated, U-Shaped-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Clear; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Fisherbrand™ 384-Well Polystyrene Plates
Process four times as many samples as standard 96-well plates
| Array | 16 x 24 |
|---|---|
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Volume (Metric) Working | 10 to 100 μL |
| Lid | Without Lid |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | For low volume assays such as colorimetric, enzymatic, cloning, replication and array, as well as storage |
| Sterility | Non-sterile |
Falcon™ 96-Well, Cell Culture-Treated, Flat-Bottom Microplate
Color:White, Clear Bottom; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Corning™ BioCoat™ 384-Well, Poly-D Lysine-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color: White, Clear Bottom; Sterility: Non-sterile; Lid: With Lid
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
|---|---|
| Well Color | Clear |
| Lid | With Lid |
| Color | White,Clear Bottom |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Attachment and spreading of a variety of cell types, cell differentiation and neurite outgrowth, attachment of fastidious transfected cell lines, support survival of primary neurons in culture, serum-free or reduced serum culture |
| Sterility | Non-sterile |
| Source | Poly-D-Lysine |
| Array | 16 x 24 |
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Surface Treatment | Poly-D-Lysine |
| Shelf Life | 6 Months |
| No. per Pack | 5/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI, SBS |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
Thermo Scientific™ Nunc™ Rectangular Dishes
Perform molecular biology applications with non-treated Thermo Scientific™ Nunc™ Rectangular Dishes, which have ANSI™ standard dimensions and are optimized for robotics.
| Includes | Lid |
|---|---|
| Length (Metric) | 100 mm |
| Product Type | Cell Culture Dish |
| No. per Case | 100 |
| Surface Treatment | Non-treated |
| No. per Pack | 10 |
| Certifications/Compliance | All microplates manufactured by Nunc meet the recommendation of American National Standards (ANSI) (ANSI/SBS 1-2004) |
| Width (Metric) | 86 mm |
| Well Shape | Rectangular |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Low-Volume 384-Well Polystyrene Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
High-base design is compatible with automation and bar coding
| Array | 16 x 24 |
|---|---|
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Volume (Metric) Working | 0.005 to 0.04 mL |
| Lid | Without Lid |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | For miniaturized 384-well fluorescent homogeneous assays |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ BioCoat™ 96-Well, Poly-D Lysine-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color: White; Sterility: Sterile; Lid: With Lid
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
|---|---|
| Lid | With Lid |
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Attachment and spreading of a variety of cell types, cell differentiation and neurite outgrowth, attachment of fastidious transfected cell lines, support survival of primary neurons in culture, serum-free or reduced serum culture |
| Sterility | Sterile |
| Source | Poly-D-Lysine |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Surface Treatment | Poly-D-Lysine |
| Shelf Life | 6 Months |
| Certifications/Compliance | ANSI, SBS |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
Axygen™ RIGIPLATE™ 96-Well PCR Microplate, Full Skirt
Standard ANSI/SLAS microplate footprint available in 96-and 384-well formats.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Skirt Style | Full Skirt |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Product Type | PCR Microplate |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-coated |
| Material | Polycarbonate,Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ANSI/SLAS Footprint |
| Volume (Metric) Well | 200 μL |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ BioCoat™ 96-Well, Collagen Type I-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color: White, Clear Bottom; Sterility: Sterile; Lid: With Lid
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
|---|---|
| Well Color | Clear |
| Lid | With Lid |
| Color | White,Clear Bottom |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Promotion of cell attachment and spreading, rapid expansion of cell populations, serum-free or reduced serum culture, cell adhesion assay, improving survival of primary cells in culture |
| Sterility | Sterile |
| Source | Rat Tail |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Surface Treatment | Collagen Type I |
| Shelf Life | 6 Months |
| Certifications/Compliance | ANSI, SBS |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
Agilent Technologies™ RTCA CIM Plate 16
Observe the cell response in real-time with the RTCA CIM Plate 16.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Array | 2 x 8 |
| No. of Wells | 16 |
| Format | Standard |
| Volume (Metric) Working | 180 ±5 μL |
| Barcode | Includes Barcode |
| Color | Clear,Gold |
| Material | PET |
| Volume (Metric) Well | 162 ±3 μL |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nunc™ 384 Well ShallowWell Standard Height Clear Plates
Reduce costs using Thermo Scientific™ Nunc™ 384-well shallow well standard height clear polystyrene plates—total well volume is reduced to 25μL.
| Array | 16 x 24 |
|---|---|
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Product Type | Microplate |
| Volume (Metric) Working | 2 to 20 μL |
| Color | Clear |
| No. per Case | 100 |
| Material | Polystyrene |
| No. per Pack | 25 |
| Certifications/Compliance | All microplates manufactured by Nunc meet the recommendation of American National Standards (ANSI) (ANSI/SBS 1-2004) |
| Volume (Metric) Well | 25 μL |
| Product Line | Nunc |
Axygen™ RIGIPLATE™ 96-Well PCR Microplate, Half Skirt
Standard ANSI/SLAS microplate footprint available in 96-and 384-well formats.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Skirt Style | Half Skirt |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Product Type | PCR Microplate |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-coated |
| Material | Polycarbonate,Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ANSI/SLAS Footprint |
| Volume (Metric) Well | 330 μL |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nunc™ Edge™ 96-Well, Nunclon Delta-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Thermo Scientific™ Nunc™ Edge 2.0 Plate provides an efficient solution for preventing evaporation and in turn the risks associated with edge effect.
| Skirt Style | Low Flange |
|---|---|
| Lid | With Lid |
| Color | Clear |
| Certified | Nunclon Delta certified for monolayer formation, cloning efficiency, non-cytotoxic, non-pyrogenic, and sterility |
| Material | Polystyrene |
| Volume (Metric) Well | 400 μL |
| Sterility | Sterile |
| Array | 8 x 12 |
| Culture Area | 0.35 cm2/well |
| No. of Wells | 96 |
| Product Type | Microplate |
| Surface Treatment | Nunclon Delta |
| Certifications/Compliance | All microplates manufactured by Nunc meet the recommendation of American National Standards (ANSI) (ANSI/SBS 1-2004) |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
| Product Line | Nunc |